Bayramda yola çıkacaklara önemli uyarılar!

, , Bayramda yola çıkacaklara önemli uyarılar! için yorumlar kapalı

Kurban Bayramında uzun yola çıkacak sürücülerin gerekli araç bakımlarını yaptırmalarının yanı sıra kendilerini de yola hazırlamaları hayati önem taşıyor. Uzmanlar tarafından sıklıkla dikkat çekilen ‘otoyol hipnozu’ en basit haliyle yolun monotonluğu sebebiyle beynin transa benzer bir duruma geçmesi olarak nitelendiriliyor. Teknoloji şirketi ve premium lastik üreticisi Continental, güvenli bir sürüş için sürücüleri özellikle uzun bir seyahate çıkmadan önce uykularını iyi almaları konusunda uyarıyor.

Farklı müzikler dinlemek konsantrasyonu artırıyor

Özellikle uzun süre aralıksız araç kullanıldığında görülen otoyol hipnozu nedeniyle sürücü, araç içerisindeki işlevlerini bilinçsiz bir şekilde yerine getirmeye devam edebiliyor. Bu bilinçsizlik halinde gerçekleşebilecek en ufak bir hata ise büyük bir kazaya sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle seyahat esnasında dinlenilen müziği sıklıkla değiştirmek sürücünün dikkatini artırıyor. 

İşte Continental’in sürücüler için diğer önemli önerileri:

1) Uzun bir seyahate çıkmadan önce uykunuzu iyi alın ve seyahat öncesinde ağır   bir yemek yemeyin.
2) Eğer gözleriniz bir noktaya takılırsa ve göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlarsa       mutlaka aracı güvenli bir yerde durdurun ve temiz hava alın.
3) Yolculuk esnasında da camı açarak temiz hava almaya özen gösterin.  
4) Mutlaka, kısa da olsa iki saatte bir mola verin.
5) Araçta ikinci bir sürücü olması durumunda şoför değişikliği yapın.
6) Sürüş rutininden çıkmak için arada su, çay, kahve için, bir şeyler atıştırın.