Elektrikli araçlarında da güvenlik üst seviyede!

, , Elektrikli araçlarında da güvenlik üst seviyede! için yorumlar kapalı

Skoda’nın Avrupa pazarında sunmaya başladığı ve her geçen gün daha fazla müşteri tarafından tercih edilen Skoda iV elektrikli araçları, maksimum güvenlik için her koşulda yasal gerekliliklerin ötesine geçen kapsamlı testlerden geçiriliyor.

Elektrikli araçlarda içten yanmalı motora sahip araçlardan farklı olarak yüksek voltajlı bataryalar da bulunduğu için Skoda’nın iV elektrikli araçları en başından itibaren üst düzey güvenlik sağlayacak şekilde geliştirildi.

Bu sayede Skoda’nın bataryalı elektrikli araçları, bir kaza anında benzinli ve dizel motorlu Skoda’lar gibi güvenli hale getirildi. Skoda’nın elektrikli SUV modeli ENYAQ iV üst düzey güvenlik kapasitesini Euro NCAP 5 yıldız alarak da kanıtladı. Elektrikli SUV modeli, yetişkin yaya ve çocuk yolcu korumasında Avrupa’nın referans çarpışma testlerinde şimdiye kadarki en yüksek sonuna imza atmayı başardı. ENYAQ iV’nin iyi bir şekilde korunan yüksek voltajlı bataryası ise kaza sırasında riski hiç artırmayacak şekilde konumlandırıldı. Ayrıca kaza araştırma ve yangın güvenliği uzmanları tarafından da ENYAQ iV’nin konvansiyonel motorlu araçlar kadar yüksek güvenliğe sahip olduğu onaylandı.

Skoda’dan akıllıca tasarım çözümleri

Skoda, tüm otomobillerinde olduğu gibi elektrikli araçlarında da tasarımları en ince detaylarına kadar düşündü. Kaza sırasında riski daha aza indirmek adına gövde altına yerleştirilen batarya paketi, aynı zamanda su geçirmez ve sağlam bir muhafazaya yerleştirildi.

Kaza durumunda da yüksek güvenliği sağlaması adına gelişmiş güvenlik sistemleri de devreye alınıyor. Bataryanın sıcaklığı, şarj durumu ve diğer parametreler sürekli olarak izlenirken, yüksek voltaj sistemi de, arıza ya da kaza durumunda milisaniyeler içinde batarya bağlantısını keserek araç içerisindekiler için bir tehlike oluşmasını engelliyor.