BMW, MINI ve Jaguar markalarıyla yer alacak

, , BMW, MINI ve Jaguar markalarıyla yer alacak için yorumlar kapalı

Türkiye otomotiv sektörünün elektrifikasyon dönüşümünde öncü olmak hedefiyle yola çıkan Borusan Otomotiv, temsilcisi olduğu markaları ile Elektrikli ve Hibrit Araçlar Sürüş Haftası’nda boy göstermeye hazırlanıyor.

Modüler tasarımıyla dikkat çeken BMW i3s, beşinci nesil eDrive teknolojisiyle öne çıkan BMW iX3, MINI’nin tamamen elektrikli ilk seri üretim modeli olan yeni MINI Electric ve Jaguar’ın tamamen elektrikli performans SUV’u Jaguar I-PACE kullanıcılara Autodrom Pisti’nde benzersiz bir sürüş deneyimi sunacak.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) katkılarıyla düzenlenen 2. Elektrikli ve Hibrit Araçlar Sürüş Haftası, elektrikli otomobillere ilgi duyan katılımcılara farklı bir deneyim sunarken aynı zamanda elektrikli araçlar ve sürdürülebilirlik gibi konularda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Bilgi aktarımını, yeniliği ve farkındalığı hedefleyen açık hava etkinliğine katılım ücretsiz olacak.

Elektrikli ve Hibrit Araçlar Sürüş Haftası’nda Test Edilecek Modeller Hakkında

Yeni BMW iX3

WLTP kriterlerine göre 459 kilometrelik menziliyle dikkat çeken Yeni BMW iX3 yüksek performans ve verimliliği bir arada sunan beşinci nesil eDrive teknolojisine sahip. Geliştirmeler neticesinde 286 bg maksimum güç ve 400 Nm maksimum tork üreten elektrikli motor otomobili 0’dan 100 km/s hıza 6,8 saniyede ulaştırıyor. Yeni BMW iX3, hızlı şarj istasyonlarında gerçekleşen 10 dakikalık şarj ile yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile kavuşurken yalnızca 34 dakikada pillerini yüzde 80 oranında şarj ediyor.

Yeni BMW i3s

İlk defa 2012 yılında yollara BMW i3 olarak çıkan otomobil 120 Ah bataryaları ve sportif tasarımıyla BMW i3s olarak hayatına devam ediyor. BMW i3s, 184 bg güç üreten elektrik motoruyla 0’dan 100 km/s hıza 6,9 saniyede ulaşıyor. Yüksek voltajlı lityum-iyon bataryasıyla günlük kullanımda maksimum 260 kilometrelik menzil sunan i3s, NEDC ölçümlerine göre 325 kilometrelik bir menzil performansı elde ediyor. Ayrıca, hızlı şarj istasyonundan yapılan şarj işlemiyle yaklaşık 40 dakikada %80 doluluk seviyesine gelebilen BMW i3s, kısa şarj süresi ve kompakt boyutlarıyla birlikte şehir içi kullanımı da kolaylaştırıyor.

Yeni MINI Electric

Genlerindeki karakteristik MINI özelliklerini oluşturan sürüş keyfi, etkileyici tasarım ve premium kalite anlayışını koruyan MINI Electric, markanın ilk yüzde yüz elektrikli seri üretim modeli olma özelliğini taşıyor. Güncel MINI 3 Kapı modeli üzerinde geliştirilen MINI Electric, 184 bg güç ve 270 Nm tork üreten motoru ile 0-100 km/s hızlanmasını 7,3 saniyede tamamlıyor. Şehir hayatında sunduğu konforlu sürüş deneyimiyle dikkatleri üzerine çeken MINI Electric, 50 kW’lık hızlı şarj sayesinde 32.6 kWh kapasiteli pillerinin yüzde 80’ini sadece 35 dakikada doldurabiliyor ve özel olarak geliştirilen lityum-iyon bataryaları ile tam dolu pilleriyle kullanıcısına 234 km’ye kadar menzil sunuyor.

Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE

Sahip olduğu 90kWh lityum-iyon batarya ile kullanıcılarına WLTP normlarına göre 470 km’lik menzil sunan ve 100 kW’lık hızlı şarj sayesinde sadece 45 dakikada bataryasını %80 doluluk seviyesine ulaştırabilen Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE’te ön ve arka aksta iki ayrı elektrik motoru görev yapıyor. Hafif, kompakt ve verimli bu motorlar 400 beygir güç ve 696 Nm tork üretiyor. Tamamen Elektrikli Jaguar I-PACE sahip olduğu bu güçle 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 4,8 saniyede tamamlıyor.