Monte Carlo’da hedef zaferle başlamak!

, , Monte Carlo’da hedef zaferle başlamak! için yorumlar kapalı

TOYOTA GAZOO Racing’in 2022 sezonunda mücadele edecek yeni aracı ise, geçtiğimiz yıl Markalar ve Pilotlar Şampiyonluğu’nu getirerek büyük başarılar elde eden Yaris WRC’nin mirasını taşıyacak GR YARIS Rally1 olacak.

Bu defa Fransız Alpleri devrimci Rally1 otomobilleri için yeni bir mücadeleye sahne olacak. Yeni Rally1 araçları, hibrit teknolojisini ilk kez ralli dünyasının zirvesine taşıyacak önceki araçlara göre ciddi farklara sahip. Araçlardaki hibrit üniteler 3.0 kWs bataryaya sahip ve hızlanmalarda da ek 100 kW (134 PS) sağlayan motor-jenaratör ünitesinden (MGU) oluşuyor.

GR YARIS Rally1’de, Yaris WRC’nin kendini kanıtlamış 1.6 litre turbo motoru hibrit sistemle kombine ediliyor ve pilotlara 500 PS’nin üzerinde güç sağlıyor. Bununla birlikte araçlar yüzde 100 sürdürülebilir yakıtla çalışacak. Kurallara göre araç üzerinde yapılan değişikler arasında daha az kompleks aerodinamiler, mekanik vitese geri dönüş ve aktif merkezi diferansiyelin kaldırılması gibi yenilikler var. Böylece sürücünün yetenekleri daha fazla öne çıkarken sürücüler hibrit enerji kullanımını da en iyi şekilde yönetmeye çalışacaklar.

Toyota, GR YARIS Rally1 ile test programını tamamlarken son birkaç hafta içerisinde Monte Carlo Rallisi’ne odaklanarak çalışmalar yaptı. Monte Carlo Rallisi, yeni bir dönemin başlangıcı olmasının yanı sıra kuru zeminden, kara ve buza kadar değişken şartlarıyla birlikte her zamanki zorlayıcı koşullarıyla heyecanlı bir mücadeleye ev sahipliği yapacak.

Toyota’nın yeni GR YARIS Rally1 aracında son şampiyon Sebastien Ogier, Elfyn Evans, Kalle Rovanpera ve Takamoto Katsuta yer alacak. Perşembe sabahı testlerle başlayacak rallide, 2021’e göre yüzde 85 oranında yeni etaplar yer alıyor. Rallinin 90. yılına özel olarak servis alanı Monaco’dan Gap’e alındı ve Perşembe akşamı açılış etabı ikonik Casino Square’den başlayacak.

Cuma rallinin en uzun günü olacak ve Cumartesi günü ise pilotlar daha batıya doğru giden etaplarda yarışacaklar. Rallinin sonu olacak Pazar günü ise, iki etap iki kez koşulacak. Son etap olan Entrevaux ise geçen yıl ile aynı olan tek etap olarak dikkat çekiyor.