İspanyol Tur Assist’i Türk şirket RS Otomotiv aldı!

, , İspanyol Tur Assist’i Türk şirket RS Otomotiv aldı! için yorumlar kapalı

1996 yılında beri Türkiye’de faaliyet gösteren şirketin yeni sahibi RS Otomotiv Grubu isimli Türk şirket oldu. Edindiğimiz bilgilere göre, satın alma bedeli yeni yatırımlarla birlikte 20 milyon TL olurken, şirket Tur Assist ismiyle yoluna devam edecek. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Tur Assist’in hali hazırda 176 çalışanı ve 800’ün üzerinde öz malı olmayan anlaşmalı aracı bulunuyor.

Tur Assist’in yeni sahibi RS Otomotiv Grubu, araç onarımı ve ekspertiz alanlarında faaliyet gösteriyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını ise kurucusu Ünal Ünaldı yapıyor. Ünaldı, yaptığımız görüşmede satın almayı doğrularken, detay vermeyerek satın almanın kamuoyuyla kısa süre içerisinde paylaşılacağını söyledi.

ÇEKİLME KARARI ALMIŞTI

Sigorta devi Mapfre Asistencia geçtiğimiz günlerde global stratejileri kapsamında aralarında Türkiye’nin de olduğu birkaç ülkedeki faaliyetlerini sonlandırma kararı almıştı. Kararla ilgili Türkiye’deki iş ortaklarına gönderilen mesajda, “Tur Assist son birkaç yıldır kârlılık ve hacim açısından önemli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Tur Assist’in ana hissedarı Mapfre Asistencia, bir süredir stratejik düzenlemelere odaklanmıştı. Bu çalışmanın bir sonucu olarak Tur Assist’in faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı.

Bu süreç, çalışanlarımıza, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve yasal mercilere tüm yükümlülüklerimize riayet edilerek kademeli ve makul bir süre içinde sizlerle birlikte gerçekleştirilecek görüşmeler ile nihai hale getirilecektir. Süreç boyunca sizi şeffaf ve açık bir şekilde bilgilendireceğiz” denilmişti.

11 MİLYON MÜŞTERİ

Ağırlıklı olarak sigorta, otomotiv ve finans olmak üzere farklı sektörlerde 11 milyonun üzerinden müşterisi bulunan Tur Assist’te 2019 yılında önemli bir genel müdür değişikliği yaşanmış ve Cemal Fenercioğlu’nun emekliye ayrılmasının ardından görevi Nevra Yener devralmıştı. Ancak, şirket bu tarihten sonra, yaptığı son açıklamada da belirtildiği üzere, hacim ve kârlılık açısından düşüş yaşamaya başlamıştı. Şirketin şu anki genel müdürü Nihal Asker ise Mayıs 2021’de göreve başlamıştı.