Toyota Gazoo Racing’den beşli Le Mans zaferi

, , Toyota Gazoo Racing’den beşli Le Mans zaferi için yorumlar kapalı

Tarihi La Sarthe Pisti’nde yapılan yarışta, damalı bayrağı ilk geçen otomobil Toyota’nın yeni hibrit yarış aracı GR010 HYBRID oldu. 8 numaralı Toyota yarış aracını kullanan Sebastien Buemi, Brendon Hartley ve Ryo Hirakawa, harika bir yarış çıkararak 380 tur süren yarışın kazananı oldular. Brendon Hartley’in elde ettiği Hyperpole, başarılı bir performansın ardından yarış galibiyetine dönüştürüldü. 

Toyota, bu zorlu dayanıklılık yarışında ikinciliği de alarak tarihi başarısını daha ileriye taşıdı. 7 numaralı GR010 HYBRID ile yarışan Mike Conway, Kamui Kobayashi ve Jose Maria Lopez, lider Toyota’nın 2 dakika 1.2 saniye gerisinde yarışı ikinci olarak tamamladı. Böylece Le Mans 24 Saat’te toplamda beş zafer alan Toyota, dördüncü duble zaferini elde etti.

İki GR010 HYBRID Hypercar yarış aracı da ön sırada birbiriyle yakın bir mücadele ortaya koydu ve liderlik birkaç kez el değiştirdi. Toyota’nın yüksek performans ve dayanıklılık ortaya koyan araçları, en yakın rakibine 5 tur fark atmayı başardı. Yarışın en hızlı turu ise Jose Maria Lopez tarafından atıldı.

TOYOTA GAZOO Racing bu sonuçlarla birlikte 2022 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası Markalar Sıralaması’nda, üç yarışın ardından en yakın rakibinin 22 puan önünde ilk sırada yer alıyor. Toyota’nın 8 numaralı ekibi, Pilotlar Şampiyonası’nda ise en yakın rakibinin üç puan önünde lider olarak konumlandı. 

Toyota’nın önemli galibiyetinin ardından açıklama yapan Toyota Başkanı ve Takım Kurucusu Akio Toyoda, ilk iki sırayı alan pilotlarını tebrik ederek “Yarışın büyük bir bölümünde sorunsuz bir şekilde yarıştık. İki aracımızın da birbirleriyle sıkı bir mücadeleye girmesi gerçekten kolay değildi. Yüksek performansımız ve dayanıklılığımızla beşinci kez üst üste Le Mans’ı kazanmayı başardık.” diye konuştu.

Dünya Şampiyonası’nda bir sonraki ayak ise 10 Temmuz’da Monza 6 Saat yarışı ile yapılacak.