Avrupa otomobil pazarı sert düştü

, , Avrupa otomobil pazarı sert düştü için yorumlar kapalı

1996 yılından bu yana en kötü zamanını yaşayan Avrupa otomobil pazarında bazı üreticiler ise yaklaşık olarak yüzde 50 oranında düşüş yaşadı. Bunların içinde en dikkat çeken markalardan birisi Volkswagen Grubu oldu.

Alman otomotiv devi geçen hazirana göre yüzde 24’lük bir düşüş yaşarken Avrupa genelinde satış hacmi olarak en alt sıralarda kendine yer bulan Volvo satışlarında yüzde 47,9, Mazda yüzde 45 ve Mitsubishi yüzde 37 oranında geriledi.

Ülkelere baktığımızda ise satış adetleri İtalya genelinde yüzde 22,7, Fransa’da yüzde 16,3, Almanya’da yüzde 11 ve İspanya’da yüzde 10,7 düştü. Covid-19 vakalarının tekrar gündeme gelmesi, tedarik zincirinde devam eden sıkıntılar, bir türlü aşılamayan çip sıkıntısı, Avrupa bölgesinde artan enflasyon ve neticesinde oluşan lojistik art arda 12 aydır düşüş kaydeden bölgedeki otomobil endüstrisini rahatsız eden sorunların başında geliyor.

Rusya tarafından enerji kaynaklarının kısıtlanmasının stresi de pazarın üstündeki baskıyı arttırırken BMW, Audi, Jaguar Land Rover Group gibi lüks markalarda satışlarında düşüş yaşıyorlar. Öte yanda Avrupa pazarında varlığını sürdüren Japon ve Koreli markalarda bu süreçte satışlarında ciddi düşüşler kaydetti. Bu durum AB pazarlarında boy göstermek isteyen Çinli otomobil markalarının da iştahını azaltmaya devam ediyor.