Hyundai 2022’nin İlk Yarısında Avrupa’da Rekor Kırdı.

, , Hyundai 2022’nin İlk Yarısında Avrupa’da Rekor Kırdı. için yorumlar kapalı

Avrupa’da önemli bir grafik çizen Hyundai, satışlarının yüzde 18’ini elektrikli modellerden alıyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) son verilerine göre, Hyundai sektördeki talep azalmasına rağmen 2022’nin ilk yarısında Avrupa’da çok güçlü satış rakamlarına ulaştı. Hyundai, 6 aylık süre zarfında pazar payını geçen yıla göre yüzde bir puan artarak yüzde 4,7’ye ulaştı. Marka adına rekor sayılan bu artışla beraber Hyundai toplam olarak 262 binden fazla araç satışına imzasını attı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8’lik bir artış kaydeden Hyundai, sektördeki en geniş sıfır emisyonlu ürün gamına sahip markalardan biri. Elektrifikasyonda liderliğe gözünü diken Hyundai’nin elektrikli modellerdeki satış yüzdesi ise 18. KONA Elektrik modeliyle son 3 yıldır inanılmaz bir hamle gerçekleştiren Hyundai, Eylül ayında Türkiye’de de satışa sunacağı IONIQ 5 modeliyle de iddiasını pekiştiriyor. Güney Koreli marka önümüzdeki yılın başında satışa sunacağı IONIQ 6 modeliyle de elektrifikasyondaki başarısını zirveye taşıyacak.

Sadece Avrupa’da değil tüm dünyadaki etkinliğini devam ettirmek isteyen Hyundai, özellikle elektrikli mobilite alanındaki yatırımlarına ara vermeyecek. Hyundai’nin yüksek performanslı N alt markası da gelecek odaklı hareket ederek sıfır emisyon teknolojilerinin sürekli gelişimi için çalışmalarına devam edecek. RN22e ve N Vision 74 ile bu alandaki çalışmalarından ipuçları veren marka, performans vaat eden çevre dostu modelleriyle gündeme gelmeye devam edecek.

Avrupa ülkelerindeki rekor pazar payları

Hyundai, Avrupa’daki yüzde 4,7 pazar payına ek olarak, 2022’nin ilk altı ayında İngiltere, İspanya ve Fransa’da da rekorlar kırdı. İngiltere’de satılan tüm otomobillerin yüzde 5,1’ini Hyundai modelleri oluştururken, geçen yıla göre yüzde 1,7’lik bir gelişme kaydetti. 

Bu arada İspanya’da da satışlarını 2021’e göre 1,8 puan artarak yüzde 7,4’lük bir pazar payına ulaştı. Geçen yılın Ocak-Haziran dönemine göre yüzde 18,8 daha yüksek bir satış gerçekleştiren Hyundai, yılın altı ayında İspanya’da toplam 30.222 adet satış gerçekleştirdi. Fransa da Hyundai için önemli bir pazar anlamına geliyor. Markanın pazar payı geçen yıla göre 0,6 puan artarak yüzde 3,1’e yükseldi. 

Hyundai’nin Avrupa’daki en güçlü pazarlarından biri olan Türkiye’deki ilk altı aylık sonuçlar ise oldukça tatminkar. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 49.7 oranında artıran Hyundai, Türkiye’de de toplam 23.805 adet araç satışı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 4.9 olan Hyundai’nin Türkiye’deki binek pazar payı, 2022 yılında yüzde 8 olarak belirlendi.