Dacia Türkiye’de üretilir mi?

, , Dacia Türkiye’de üretilir mi? için yorumlar kapalı

Çoğumuz geçen hafta Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından açıklanan Ocak 2023 binek ve hafif ticari taşıt satış sonuçlarını öğrenince, hani ülkemizde satılacak yeni taşıt kolay bulunmuyordu? sorusunu sormuş olabiliriz.
Gerçekten de açıklanan geçen ayki sonuçlar, toplam olarak 50,894 adet binek ve hafif ticari taşıt satıldığını gösteriyor. Geçen yılın Ocak ayına göre %54,5 oranında artan satışlar Ocak ayı rekorunun kırılmasını sağladı.

Bu yazımda farklı olarak dikkatimizi çeken bir sıralamadan söz etmek istedim. Ayın en çok satan ilk beş otomotiv markası şöyle sıralanıyor:
Geçen yılın birincisi Fiat 9.872 satışla yine birinci sırada.
İkinci sırada 5.076 satışla Volkswagen var.
Üçüncü sırada ise 5.074 satışla Dacia‘yı görüyoruz.
Dördüncü sırada 4.205 satışla Hyundai bulunuyor.
Beşinci sırada ise 3.661 satışla Ford yer alıyor.
İlginç bir sonuç daha var aslında. Sadece binek otomobil satışlarına bakarsak Dacia markası Fiat‘ın ardından ikinci sırada.

Bu sonuçlar, Ocak ayında Dacia markasının büyük başarı sağladığını gösteriyor. Siz nasıl değerlendirdiniz bilmiyorum ama bu sürpriz değil bence. Çünkü en çok satan modelleri Duster ve Sandero’nun yanı sıra diğerleri de yıllardır başarısı kanıtlanmış Renault modellerinin komponentlerini taşıyorlar ve fiyatlarıyla ulaşılabilir durumdalar. Yeter ki bulunabilsinler. Bu yıl bataryadan elektrikli Sandero lansmanı gerçekleşirse markanın konumu daha da sağlamlaşacak.

2007 yılında ben Renault MAİS genel müdürü olarak görev yaparken Dacia‘nın Türkiye distribütörlüğünü aldığımız anlaşmaya imza atmıştım. O yıllarda satışları ve marka bilinirliği henüz yeni yeni artmaya başlayan Dacia otomobillerini ”ödediğiniz paraya değer” sloganı ile pazarlıyorduk. Hatta yaptığım açıklamalarda, en çok satan markalar içinde önce ilk on, sonra da ilk beş marka arasına girecek bir otomobil markası olacağını söylüyordum.
Görüyoruz ki 2023 yılına podyuma çıkarak başlayan Dacia bu yıl oldukça iddialı olacak. Umarım ve dilerim ki 1971 yılından bu yana Renault‘un önemli üretim merkezi olan ülkemiz, kardeş markası Dacia‘nın da önemli bir üretim merkezi olur.