Dacia, Avrupa perakende otomobil satışlarında 3. sırada

, , Dacia, Avrupa perakende otomobil satışlarında 3. sırada için yorumlar kapalı

Bu başarı model bazında ele alındığında; en çok satan model Sandero 2021’in ilk yarısına göre %1,8 artışla 112.000 adet, Duster 2021’in ilk yarısına göre %5,5 artışla 99.000 adet, yeni Spring 20.000 adet ve yeni Jogger 21.700 adet ile markanın başarısına katkı sağlıyor. Yine bu başarı, Dacia’yı Avrupa binek otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki en büyük 20 marka arasında büyüme gösteren tek Avrupalı marka yapıyor.

Dacia, Avrupa perakende otomobil satışlarında 3. sıraya yükseldi.  

Sandero, 2017 yılından bu yana her yıl Avrupa perakende otomobil satışlarında ilk sırada yer alıyor. Duster ise 2018 yılından bu yana Avrupa perakende SUV satışlarındaki konumunu pekiştiriyor. Bu performans, pazardaki en iyi müşteri kazanım ve sadakat oranlarına dayanıyor. Dacia müşterilerinin %76’sı daha önce farklı bir marka araca sahip iken, mevcut Dacia sahiplerinin de %64’ü yenileme zamanında yine Dacia’yı tercih ediyor[1].

Satış adetlerinin çok üzerindeki sipariş adetleri, yeni modellerin başarısını teyit ediyor.

Yılın ilk yarısında ayda ortalama 5.000 siparişle, %100 elektrikli şehir otomobili Dacia Spring, elektrikli ulaşımı herkes için erişilebilir kılmaya devam ediyor. 5 ve 7 kişilik aile otomobili yeni Dacia Jogger ise 2022’nin ilk 6 ayında 50.000’in üzerinde sipariş aldı.

Dacia, tüm modelleri için geçerli yeni marka kimliğini 15 Haziran’da açıkladı. Yeni marka kimliğine sahip araçların, yıl sonunda müşterilere sunulması planlanıyor.

 ARTAN SATIŞ ADETLERi VE PAZAR PAYI

Dacia’nın satış adetleri, bir önceki yıla göre %5,9 artışla 277.885 adede ulaştı. Dacia, %14,6 daralan pazar ortamında pazar payını 0,8 puan artırarak %3,9’a yükseltti.

Dacia’nın büyüme performansı yeni ürünlerin başarısını da pekiştiriyor. Dacia, 2022’nin ilk yarısında Avrupa perakende binek otomobil pazarında en çok satış adedine ulaşan 3. marka konumunda bulunuyor.

Dacia, Fransa (2.), Romanya (1.), İtalya (3.), Portekiz (1.), Polonya (3.), Hırvatistan (3.), Çek Cumhuriyeti (3.) ve Macaristan (3.) olmak üzere perakende binek otomobil satışlarında podyumda yer alarak, başarısını gösteriyor.  İspanya (4.) ve Belçika’da (4.) ise podyuma çıkmaya çok yakın bir performans sergiliyor[2]. Dacia, 2021’in ilk yarısına kıyasla, Almanya’da perakende binek otomobil pazarında en iyi 2. büyümeyi kaydetti. Dacia, Avrupa dışında Fas’ta da liderliğini sürdürüyor.

Dacia Spring ve fabrika çıkışlı LPG modellerinin (ECO-G, %10’a kadar daha az CO2emisyonu) siparişleri, tüm siparişlerin neredeyse yarısını oluşturuyor (Fas hariç, Dacia siparişlerinin %48’i). Satışlar içindeki oranı 2021’in ilk yarısına göre 7 puan artış kaydediyor.

Dacia, Pazarlama, Satış ve Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı Xavier Martinet, “Dacia satışlarının, otomotiv sektöründeki şartlara rağmen artış gösteriyor olması, Dacia’nın karşılığını en iyi veren ürünleri sunma iddiasını teyit ediyor. Elektrikli Spring ve LPG’li ECO-G versiyonları, 2022’nin ilk yarısında tüm siparişlerin neredeyse yarısını oluşturuyor’’ dedi

DÖRT ANA AYAK ÜZERİNE OLUŞTURULAN GÜÇLÜ BİR ÜRÜN GAMI

Spring: Avrupa’da %100 elektrikli perakende binek araçlar için podyumda[3]
Sandero: 2017’den beri Avrupa’da en çok satan perakende binek otomobil
Duster: 2018’den beri Avrupa’da en çok satan perakende SUV
Jogger: pazardaki en uygun fiyatlı 7 koltuklu aile otomobili.